European IYPT – juniors training, Rumunija 2017

Tim Srbije je osvojio 2. mesto na revijalnom IYPT takmičenju, koje se održava od 22. do 25. septembra 2017. godine u Temišvaru u Rumuniji. Naime, Rumunija će biti domaćin IYPT takmičenja 2020. godine i u cilju što boljih priprema lokalnih naučnika za ulogu sudija, kao i lokalnih organizatora, u Temišvaru će se u naredne tri godine održavati manja takmičenja pod nazivom “European IYPT – juniors training”, a ovo je bio prvi u nizu susreta.

Takmičenje je ove godine okupilo timove iz šest država – Ukrajine, Švedske, Slovačke, Poljske, Srbije i Rumunije. Srbiju je predstavljala tročlana ekipa u sledećem sastavu:

• Kristina Vukosavljević, 2. razred, gimnazija Vuk Karadžić u Loznici
  • Petar Petrašinović, 4. razred, gimnazija Vuk Karadžić u Trsteniku
  • Milomir Stefanović, 4. razred, Prva kragujevačka gimnazija

Ovi učenici bili su deo drugoplasiranog tima na prošlogodišnjem Finalnom takmičenju Turnira mladih fizičara i time su se kvalifikovali da Srbiju predstavljaju na ovom susretu. Vođe tima su bili dr Aleksandra Alorić i Vladimir Veljić.

U okviru takmičenja odigrana su dva fizičarska troboja, timovi Srbije, Rumunije i Slovačke bili su u jednom troboju, dok su u drugom učestvovali timovi iz Švedske, Poljske i Ukrajine. Timovi su predstavljali rešenja zadataka za 2017. godinu.

U prvoj etapi našeg troboja, Kristina Vukosavljević je bila kritičar za zadatak 2: Vazdušna sirena od balona. U drugoj etapi, Milomir Stefanović je preuzeo ulogu recenzenta za zadatak 4: Magnetna brdašca, dok se u trećoj etapi predstavio Petar Petrašinović u ulozi prezentera sa 13. zadatkom: Rezonanta čaša. Naš tim je u ovom troboju osvojio ukupno 32.43 poena. Konačni rezultati svih timova su dati u sledećoj tabeli.

Država

Poeni za prezentera (P)

Poeni za kritičara (K)

Poeni za recenzenta (R)

Ukupno

U=3P+2K+R

Poljska

Srbija

Rumunija

Švedska

Slovačka

Ukrajina

Čestitamo našem timu na osvojenom 2. mestu!

Podsećamo Vas da je novi ciklus Turnira mladih fizičara za školsku 2017/2018 već počeo, a više detalja o prvom nivou takmičenja možete pročitati ovde.

Ekipa Srbije sa vođama, sleva nadesno: Aleksandra Alorić, Milomir Stefanović, Petar Petrašinović, Kristina Vukosavljević i Vladimir Veljić.

team_Rumunija_IYPT_2017

Ovaj unos je objavljen pod Nekategorizovano. Zabeležite stalnu vezu.