Dve zlatne medalje i dva prva mesta za učenike iz Srbije na EuPhO 2020

4. Evropska olimpijada iz fizike održana je od 20. do 26. jula 2020. godine. Planirano je da takmičenje bude održano u Rumuniji, ali to nije bilo moguće zbog pandemije virusa, pa su učenici radili zadatke iz svojih zemalja. Ekipa Srbije je ove godine prvi put učestvovala na Evropskoj fizičkoj olimpijadi i odmah su postignuti izvanredni rezultati:

Bogdan Rajkov Matematička gimnazija, Beograd 4. razred
  • zlatna medalja
  • prvo mesto u zvaničnom apsolutnom plasmanu
  • nagrada za najboljeg na teorijskom delu takmičenja
  • nagrada za najbolje urađen treći teorijski zadatak
  • 38,5 poena
Dobrica Jovanović Matematička gimnazija, Beograd 3. razred
  • zlatna medalja
  • drugo mesto u zvaničnom apsolutnom plasmanu
  • 37,1 poen
Petar Samardžić Matematička gimnazija, Beograd 3. razred
  • srebrna medalja
  • 18,3 poena
Dušan Beguš Matematička gimnazija, Beograd 2. razred
  • bronzana medalja
  • 17,4 poena
Strahinja Nikolić Matematička gimnazija, Beograd 4. razred
  • bronzana medalja
  • 16 poena

U zvaničnom apsolutnom plasmanu koji uključuje samo evropske zemlje, Bogdan i Dobrica su osvojili prva dva mesta, a ako se uključe i gostujući takmičari od njih dvojice je više poena imao samo jedan takmičar iz Indonezije. Bogdan je dobio i nagrade za najbolje urađeni teorijski deo takmičenja i za najbolje urađeni treći zadatak na teorijskom delu takmičenja.

Učešće ekipe Srbije na ovom takmičenju su organizovali istraživači iz Instituta za fiziku u Beogradu, gde su učenici iz Srbije i radili zadatke. O regularnosti takmičenja starali su se stručni rukovodioci timova u zemljama učesnicama, kao i komitet olimpijade koji je pratio radove timova iz svih zemalja putem video linka.

Za uspehe naših učenika svakako su zaslužni njihovi nastavnici. Bogdanu i Dušanu je predavao Ivan Stanić, Dobrici i Petru Nataša Čaluković, a Strahinji Branislav Cvetković.

Zadatke sa takmičenja možete pogledati ovde:

Teorijski zadaci na srpskom
Teorijski zadaci na engleskom
Eksperimentalni zadaci na srpskom
Eksperimentalni zadaci na engleskom
Kompjuterski programi koji su zamenili eksperiment
Rešenja teorijskih zadataka
Rešenja eksperimentalnih zadataka

Ekipa Srbije za ovo takmičenje je izabrana na osnovu rezultata Izbornog takmičenja koje je održano 27. juna na Fizičkom fakultetu u Beogradu. Više o izbornom takmičenju možete pročitati ovde.

Pripreme za Izborno takmičenje i za Evropsku fizičku olimpijadu održane su online preko zoom aplikacije. Pripreme su držali istraživači iz Instituta za fiziku u Beogradu Dejan Đokić, Marko Opačić i Nenad Vukmirović, kao i nekadašnji olimpijci – Dušan Đorđević i Dušan Novičić, studenti Fizičkog fakulteta u Beogradu i Milan Krstajić, doktorant Univerziteta u Kembridžu i Oksfordu.