European IYPT – juniors training, Румунија 2017

Тим Србије је освојио 2. место на ревијалном IYPT такмичењу, које се одржава од 22. до 25. септембра 2017. године у Темишвару у Румунији. Наиме, Румунија ће бити домаћин IYPT такмичења 2020. године и у циљу што бољих припрема локалних научника за улогу судија, као и локалних организатора, у Темишвару ће се у наредне три године одржавати мања такмичења под називом “European IYPT – juniors training”, а ово је био први у низу сусрета.

Такмичење је ове године окупило тимове из шест држава – Украјине, Шведске, Словачке, Пољске, Србије и Румуније. Србију је представљала трочлана екипа у следећем саставу:

• Кристина Вукосављевић, 2. разред, гимназија Вук Караџић у Лозници
  • Петар Петрашиновић, 4. разред, гимназија Вук Караџић у Трстенику
  • Миломир Стефановић, 4. разред, Прва крагујевачка гимназија

Ови ученици били су део другопласираног тима на прошлогодишњем Финалном такмичењу Турнира младих физичара и тиме су се квалификовали да Србију представљају на овом сусрету. Вође тима су били др Александра Алорић и Владимир Вељић.

У оквиру такмичења одиграна су два физичарска тробоја, тимови Србије, Румуније и Словачке били су у једном тробоју, док су у другом учествовали тимови из Шведске, Пољске и Украјине. Тимови су представљали решења задатака за 2017. годину.

У првој етапи нашег тробоја, Кристина Вукосављевић је била критичар за задатак 2: Ваздушна сирена од балона. У другој етапи, Миломир Стефановић је преузео улогу рецензента за задатак 4: Магнетна брдашца, док се у трећој етапи представио Петар Петрашиновић у улози презентера са 13. задатком: Резонанта чаша. Наш тим је у овом тробоју освојио укупно 32.43 поена. Коначни резултати свих тимова су дати у следећој табели.

Држава

Поени за презентера (П)

Поени за критичара (К)

Поени за рецензента (Р)

Укупно

У=3П+2К+Р

Пољска

Србија

Румунија

Шведска

Словачка

Украјина

Честитамо нашем тиму на освојеном 2. месту!

Подсећамо Вас да је нови циклус Турнира младих физичара за школску 2017/2018 већ почео, а више детаља о првом нивоу такмичења можете прочитати овде.

Екипа Србије са вођама, слева надесно: Александра Алорић, Миломир Стефановић, Петар Петрашиновић, Кристина Вукосављевић и Владимир Вељић.

team_Rumunija_IYPT_2017

Овај унос је објављен под Некатегоризовано. Забележите сталну везу.