Увођење нерачунског задатка на Републичком такмичењу

Приликом прегледа жалби и укупним увидом у радове ученика са окружног такмичења, Комисија за такмичења ученика средњих школа је закључила да значајан број ученика има нечитак рукопис и да ученици често и поред одличног знања физике имају проблем да решење до кога су дошли јасно представе. Правилно и јасно писмено изражавање приликом представљања резултата је предуслов за бављење науком, наставом или инжењерским послом. С обзиром да се досад ова битна ставка није бодовала на такмичењима из физике, Комисија је 1. априла 2012. донела одлуку да на Републичком такмичењу уведе један задатак у коме ће доћи до изражаја култура писаног изражавања. У том задатку може бити захтевано да се напише кратак састав или песма о неком физичком закону или физичару или речима дискутује нека физичка појава. Приликом оцене овог задатка, узимаће се у обзир лепота изражавања, читкост рукописа, као и укупан уметнички утисак. Жири за оцену овог задатка ће поред физичара чинити и два наша позната писца или песника – ове године то ће бити Љубивоје Ршумовић и Раша Попов.

АПРИЛИЛИЛИ !

У Београду, 1. априла 2012.