Две златне медаље и два прва места за ученике из Србије на EuPhO 2020

4. Европска олимпијада из физике одржана је од 20. до 26. јула 2020. године. Планирано је да такмичење буде одржано у Румунији, али то није било могуће због пандемије вируса, па су ученици радили задатке из својих земаља. Екипа Србије је ове године први пут учествовала на Европској физичкој олимпијади и одмах су постигнути изванредни резултати:

Богдан Рајков Математичка гимназија, Београд 4. разред
  • златна медаља
  • прво место у званичном апсолутном пласману
  • награда за најбољег на теоријском делу такмичења
  • награда за најбоље урађен трећи теоријски задатак
  • 38,5 поена
Добрица Јовановић Математичка гимназија, Београд 3. разред
  • златна медаља
  • друго место у званичном апсолутном пласману
  • 37,1 поен
Петар Самарџић Математичка гимназија, Београд 3. разред
  • сребрна медаља
  • 18,3 поена
Душан Бегуш Математичка гимназија, Београд 2. разред
  • бронзана медаља
  • 17,4 поена
Страхиња Николић Математичка гимназија, Београд 4. разред
  • бронзана медаља
  • 16 поена

У званичном апсолутном пласману који укључује само европске земље, Богдан и Добрица су освојили прва два места, а ако се укључе и гостујући такмичари од њих двојице је више поена имао само један такмичар из Индонезије. Богдан је добио и награде за најбоље урађени теоријски део такмичења и за најбоље урађени трећи задатак на теоријском делу такмичења.

Учешће екипе Србије на овом такмичењу су организовали истраживачи из Института за физику у Београду, где су ученици из Србије и радили задатке. О регуларности такмичења старали су се стручни руководиоци тимова у земљама учесницама, као и комитет олимпијаде који је пратио радове тимова из свих земаља путем видео линка.

За успехе наших ученика свакако су заслужни њихови наставници. Богдану и Душану je предавао Иван Станић, Добрици и Петру Наташа Чалуковић, а Страхињи Бранислав Цветковић.

Задатке са такмичења можете погледати овде:

Теоријски задаци на српском
Теоријски задаци на енглеском
Експериментални задаци на српском
Експериментални задаци на енглеском
Компјутерски програми који су заменили експеримент
Решења теоријских задатака
Решења експерименталних задатака

Екипa Србије за ово такмичење је изабрана на основу резултата Изборног такмичења које је одржано 27. јуна на Физичком факултету у Београду. Више о изборном такмичењу можете прочитати овде.

Припреме за Изборно такмичење и за Европску физичку олимпијаду одржане су online преко zoom апликације. Припреме су држали истраживачи из Института за физику у Београду Дејан Ђокић, Марко Опачић и Ненад Вукмировић, као и некадашњи олимпијци – Душан Ђорђевић и Душан Новичић, студенти Физичког факултета у Београду и Милан Крстајић, докторант Универзитета у Кембриџу и Оксфорду.