Prirodni logaritam u termodinamici

Budući da se ne može pouzdano utvrditi da li nastavnici fizike u srednjim školama obrađuju rad izotermskog procesa korišćenjem prirodnog logaritma (u obe takmičarske kategorije), Komisija za takmičenja iz fizike za drugi razred je odlučila da objavi kratko uputstvo kojim bi se đaci upoznali sa funkcijom prirodnog logaritma i njenom primenom u termodinamici. Posle kratkog opisa osobina logaritamske funkcije dati su vrlo ilustrativni i složeni primeri. Nastavnicima i mentorima učenika koji se takmiče savetujemo da ovo uputstvo prouče i obrade na časovima dodatne nastave, jer je poznavanje osobina prirodnog logaritma ključno za razumevanje entropije, Drugog principa termodinamike i dr. Unapred smo zahvalni na svim potencijalnim primedbama koje nam možete proslediti na cubrovic@ipb.ac.rs ili abukva@ipb.ac.rs.