Природни логаритам у термодинамици

Будући да се не може поуздано утврдити да ли наставници физике у средњим школама обрађују рад изотермског процеса коришћењем природног логаритма (у обе такмичарске категорије), Комисија за такмичења из физике за други разред је одлучила да објави кратко упутство којим би се ђаци упознали са функцијом природног логаритма и њеном применом у термодинамици. После кратког описа особина логаритамске функције дати су врло илустративни и сложени примери. Наставницима и менторима ученика који се такмиче саветујемо да ово упутство проуче и обраде на часовима додатне наставе, јер је познавање особина природног логаритма кључно за разумевање ентропије, Другог принципа термодинамике и др. Унапред смо захвални на свим потенцијалним примедбама које нам можете проследити на cubrovic@ipb.ac.rs или abukva@ipb.ac.rs.