Netačni časovnici

OŠ – april, maj i leto 2012.

Profesor fizike Ivan je krenuo sa svojim učenicima Milovanom, Nenadom i Duškom na Republičko takmičenje iz fizike u Vrnjačku banju. Ivanov automobil se kreće konstantnom brzinom, koja je nepoznata jer je brzinomer pokvaren. Kad su bili na 120 km od Vrnjačke banje Milovan je pogledao na časovnik koji je pokazivao 7:00. Na 90 km od Vrnjačke banje Nenadov časovnik je pokazivao 7:29. Kad je Duškov časovnik pokazao 8:00, učenici su se nalazili na 60 km od Vrnjačke banje. Na osnovu ovih informacija, Milovan, Nenad i Duško su zaključili da njihovi časovnici nisu tačni. Smatrajući da časovnici koje imaju učenici kasne ili žure najviše pet minuta u odnosu na tačno vreme, odrediti na osnovu datih podataka, kad će najranije, a kad najkasnije stići u Vrnjačku banju. Da li će učenici stići na svečano otvaranje koje je u 9:00? Da li postoji mogućnost da zakasne na početak izrade zadataka u 10:00?

Pomoć: Zadatak se vrlo elegantno može uraditi grafičkom metodom.

Ovaj unos je objavljen pod Problem meseca. Zabeležite stalnu vezu.