Uvođenje neračunskog zadatka na Republičkom takmičenju

Prilikom pregleda žalbi i ukupnim uvidom u radove učenika sa okružnog takmičenja, Komisija za takmičenja učenika srednjih škola je zaključila da značajan broj učenika ima nečitak rukopis i da učenici često i pored odličnog znanja fizike imaju problem da rešenje do koga su došli jasno predstave. Pravilno i jasno pismeno izražavanje prilikom predstavljanja rezultata je preduslov za bavljenje naukom, nastavom ili inženjerskim poslom. S obzirom da se dosad ova bitna stavka nije bodovala na takmičenjima iz fizike, Komisija je 1. aprila 2012. donela odluku da na Republičkom takmičenju uvede jedan zadatak u kome će doći do izražaja kultura pisanog izražavanja. U tom zadatku može biti zahtevano da se napiše kratak sastav ili pesma o nekom fizičkom zakonu ili fizičaru ili rečima diskutuje neka fizička pojava. Prilikom ocene ovog zadatka, uzimaće se u obzir lepota izražavanja, čitkost rukopisa, kao i ukupan umetnički utisak. Žiri za ocenu ovog zadatka će pored fizičara činiti i dva naša poznata pisca ili pesnika – ove godine to će biti Ljubivoje Ršumović i Raša Popov.

APRILILILI !

U Beogradu, 1. aprila 2012.